Usuwanie znamion

Znamię, często nazywane pieprzykiem, to mała, zwykle barwna zmiana skórna, która może być płaska lub wypukła. Większość znamion jest łagodna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak niektóre z nich mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy, taki jak czerniak. Znamię może pojawić się w każdym wieku, choć wiele z nich jest obecnych już od urodzenia lub pojawia się w dzieciństwie. Ich kolor, kształt i rozmiar mogą się różnić – od jasnobrązowych do czarnych, od małych punktów po większe plamy.

Usuwanie znamion jest decyzją, która może zostać podjęta z różnych powodów. Ze względów estetycznych i profilaktyki leczenie raka skóry. Znamiona, które zmieniają swój kształt, rozmiar, kolor, stają się bolesne, krwawią lub swędzą, mogą wymagać oceny dermatologicznej, ponieważ może być sygnał przekształcania się znamienia w nowotwór złośliwy. Dermatolog może zalecić usunięcie takiego znamienia, w celu dokładnej diagnozy i, w razie potrzeby, zapobiegania rozwojowi raka skóry.

 

metoda mohsa przedstawiona w sposób graficzny

 

Usuwanie znamion metodą Mohsa

Centrum Sanitas przeprowadzamy usuwanie chirurgiczne znamion , wykorzystując do tego coraz popularniejszą metodę Mohsa (histologię 3D). Polega ona na precyzyjnym usunięciu pieprzyków poprzez kontrolowanie wszystkich marginesów usuwanych tkanek. Kluczowym aspektem metody Mohsa jest jej zdolność do zachowania jak największej ilości zdrowej tkanki, co jest szczególnie istotne w przypadku zmian zlokalizowanych w obszarach, takich jak twarz czy kończyny. Usuwanie pieprzyków jest zatem skuteczne i niezwykle precyzyjne.

Usuwanie znamion w Gdańsku, w naszym centrum medycznym, rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego w okolicy znamienia. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny, a pacjent pozostaje świadomy. Lekarz precyzyjnie usuwa zmienioną tkankę, starając się zminimalizować uszkodzenie zdrowej skóry. Usunięty fragment jest następnie oznaczany i przygotowywany do mikroskopowej analizy.

Jeśli analiza mikroskopowa wykazuje obecność komórek nowotworowych na krawędziach tkanki, proces usuwania pieprzyków jest powtarzany. Każdy, kolejny fragment tkanki jest analizowany, aż wszystkie marginesy będą wolne od komórek rakowych.

Warto podkreślić, że metoda Mohsa jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych technik leczenia niektórych typów raka skóry, z wysokim wskaźnikiem wyleczeń i niskim ryzykiem nawrotu. Nasi dermatolodzy i chirurdzy z Gdańska, z Centrum Sanitas dokładają wszelkich starań, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo, komfort i najwyższą jakość opieki na każdym etapie leczenia.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, które powinny rozwiać Twoje wątpliwości.

Dla kogo przeznaczona jest metoda Mohsa?

Odpowiedź: Metoda Mohsa jest zalecana głównie dla pacjentów z określonymi typami raka skóry, zwłaszcza w przypadkach o wysokim ryzyku nawrotu oraz tam, gdzie zachowanie jak największej ilości zdrowej tkanki jest kluczowe, na przykład na twarzy.

Jakie są zalety metody Mohsa w porównaniu do tradycyjnych metod usuwania znamion?

Odpowiedź: Główną zaletą metody Mohsa jest jej wysoka skuteczność w całkowitym usunięciu komórek nowotworowych, przy jednoczesnym minimalizowaniu uszkodzeń zdrowej tkanki. Metoda ta ma również niższy wskaźnik nawrotów nowotworu w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych.

Czy metoda Mohsa jest skuteczna?

Odpowiedź: Metoda Mohsa jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niektórych typów raka skóry, z wysokim wskaźnikiem sukcesu.

Czy po zabiegu metodą Mohsa pozostają blizny?

Odpowiedź: Każdy zabieg chirurgiczny może pozostawić bliznę, jednak dzięki precyzji metody Mohsa i starannej rekonstrukcji, blizny są zazwyczaj minimalne i dobrze goją się, stając się z czasem mniej widoczne.

 

Więcej artykułów

  • Nowotwory skóry

    Specjalizujemy się w leczeniu zmian nowotworowych skóry metodą MOHS-a.

  • Leczenie nowotworów

    Leczenie nowotworów to proces, który powinien być odpowiednio dobrany do danego rozrostu oraz pacjenta.