Endokrynologia to dział medycyny i nauka o gruczołach wydzielania dokrewnego, wytwarzanych przez nie hormonach i sposobie ich działania, a także o chorobach wywołanych zaburzeniami czynności lub zmianami w budowie tych gruczołów. Do gruczołów wydzielania wewnętrznego tworzącego układ hormonalny człowieka należą: szyszynka, przysadka mózgowa, tarczyca, gruczoły przytarczycowe, gruczoły mleczne, nadnercza, gruczoły płciowe żeńskie i męskie, trzustka. Głównym celem endokrynologii jest leczenie zaburzeń wydzielania hormonów, których funkcją jest regulowanie i koordynowanie funkcjonowania tkanek i narządów oraz zapewnienie stanu równowagi w organizmie. Najczęstsze zastosowanie endokrynologii występuje w ginekologii i pediatrii, ale jest to nauka interdyscyplinarna, z której korzystają niemal wszystkie dziedziny medycyny. Najczęstszymi metodami leczenia chorób układu hormonalnego są odpowiednio dobrane terapie hormonalne.
W trakcie konsultacji lekarz endokrynolog przeprowadzi szczegółowy wywiad, a także zleci badania w celu zdiagnozowania choroby i zaplanowania odpowiedniego leczenia.
Endokrynolog jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem zaburzeń pracy układu dokrewnego, czyli gruczołów dokrewnych, do których można zaliczyć tarczycę, przytarczyce, trzustkę, nadnercza, grasicę, jajniki, jądra, szyszynkę, przysadkę mózgową, podwzgórze. Przyczyny zaburzeń pracy gruczołów dokrewnych, czyli wydzielania hormonów, nie są do końca znane. Zalicza się do nich jednak bardzo często wiek, złą dietę, negatywny wpływ środowiska, geny, przemęczenie organizmu.
Kiedy umówić się do endokrynologa?
Wizytę w poradni endokrynologicznej należy zarezerwować wtedy, gdy pacjent zaczyna skarżyć się na przedłużające się zmęczenie, zmaga się z nadprogramowymi kilogramami, których nie gubi, pomimo ruchu i zdrowego trybu życia. Konsultacje niezwłocznie trzeba umówić również wtedy, gdy pacjent otrzyma nieprawidłowe wyniki poziomu hormonów z krwi.
Do niepokojących objawów, wymagających lekarskiej konsultacji, należy także zaliczyć znaczne wahania wagi, niepokój, rozdrażnienie, pojawienie się trądziku u osób dorosłych, przetłuszczanie się lub przesuszenie skóry, wypadanie włosów, hirsutyzm.