Rak skóry jest dosyć częstym nowotworem, który może pojawić się u osób w każdym wieku. Najpopularniejszą występującą odmianą tego nowotworu jest rak podstawnokomórkowy, który lokalizuje się głównie na twarzy i w początkowej fazie przypomina guzek. Niestety, pierwsze objawy raka skóry bardzo często są bagatelizowane, jednak zmiana, która zostaje w porę wykryta, może zostać całkowicie wyleczona. Jakie są przyczyny i symptomy raka skóry? Na czym polega leczenie raka? Zachęcamy do lektury.
Nowotwór skóry – rodzaje
Nowotwory skóry zajmują jedno z pierwszych miejsc w statystyce onkologicznych chorób skóry. Istnieje kilka podstawowych rodzajów raka skóry, które różnią się przede wszystkim wyglądem i stopniem złośliwości.
Nowotwór skóry bardzo często nazywany jest również czerniakiem. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy rak skóry jest czerniakiem. Choroba ta należy wyłącznie do jednego z rodzajów nowotworów skóry.
- Rak podstawnokomórkowy – jest to rak, który dość wolno się rozwija i niezwykle rzadko powoduje przerzuty. Podstawowym objawem tego raka jest perełkowany guzek o błyszczącej i gładkiej powierzchni, który zwykle umiejscowiony jest na twarzy, czole, w okolicach oczodołów czy też nosa.
- Rak kolczystokomórkowy – występuje nieco rzadziej niż rak podstawnokomórkowy. Najczęściej pojawia się u osób w średnim lub też starszym wieku. Wyróżnia się dosyć szybkim rozrostem i dużą złośliwością, ma też skłonność do naciekania. Jednym z pierwszych objawów jest stan przedrakowy, rogowacenie słoneczne skóry, innymi symptomami są natomiast gwałtowny wzrost masy guza, jego stwardnienie, owrzodzenie oraz krwawienie.
- Czerniak skóry – czynnikiem zwiększającym zachorowalność na czerniaka jest oczywiście promieniowanie nadfioletowe światła słonecznego. Charakterystycznym objawem czerniaka jest zmiana kształtu i zabarwienia znamienia, a także owrzodzenie, świąd, krwawienie.
Nowotwór skóry – przyczyny
Do podstawowych przyczyn powstania raka skóry można oczywiście zaliczyć poparzenia słoneczne. Ryzyko zachorowania na nowotwór ten zwiększają też czynniki, takie jak jasna karnacja, czynniki genetyczne, wiek – osoby po 40. roku życia są narażone dużo bardziej na zachorowanie.
Rak skóry – leczenie
Aby wyleczyć nowotwór skóry, należy usunąć go operacyjnie. Im szybciej ta czynność zostanie wykonana, tym większe szanse na całkowite wyleczenie.
Coraz częściej stosowaną techniką usuwania nowotworów, jest tak zwana metoda Mohsa w znieczuleniu miejscowym. Technika ta charakteryzuje się wysokimi wskaźnikami wyleczalności nowotworów skóry i jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod. Umożliwia ona radykalne wycięcie zmiany przy maksymalnym zachowaniu zdrowych tkanek.
W niektórych przypadkach oprócz leczenia operacyjnego, należy rozpocząć immunoterapię, chemioterapię czy też w razie konieczności wyciąć przerzuty odległe.
Można wyróżnić kilka rodzajów nowotworów skóry, do najpopularniejszych należy oczywiście czerniak i rak podstawnokomórkowy. Głównym objawem nowotworu skóry jest zmieniająca kształt i barwę zmiana skórna, krwawienie czy też owrzodzenie pojawiające się wokół zmiany. Nowotwory skóry leczy się przede wszystkim operacyjnie oraz wdraża immunoterapię lub chemioterapię. Coraz częściej korzysta się także z nowatorskiej techniki usuwania znamion skórnych nazywaną metodą Mohsa.
Leave a reply