CMS Sanitas

Jednym z podstawowych badań diagnostycznych, pozwalającym na wykrycie wielu schorzeń, urazów i stanów chorobowych, jest popularne badanie ultrasonograficzne, nazywane powszechnie USG. Na czym polega? Na jakie USG można zapisać się w Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas i kiedy warto je wykonać? Zachęcamy do lektury.

USG – co to jest?

Badanie ultrasonograficzne jest popularną i powszechnie wykorzystywaną w diagnostyce metodą obrazowania wnętrza ciała. Dzięki niemu można zobaczyć wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych i tym samym ocenić stan zdrowia pacjenta, a także podjąć konkretne kroki, związane z właściwym leczeniem. Na obrazie USG można zobaczyć nie tylko narządy, ale także zmiany chorobowe, np. guzy, mięśniaki, itp. Co istotne, badanie USG jest nieinwazyjne, można wykonywać kilka powtórzeń w krótkich odstępach czasowych, ponieważ nie wpływa ono w sposób negatywny na organizm.

Przebieg badania USG

W Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas badanie ultrasonograficzne wykonywane jest przy użyciu specjalistycznej sondy, którą przykłada się bezpośrednio do ciała. Wewnątrz sondy znajduje się kryształ, który wytwarza fale ultradźwiękowe o konkretnych parametrach. Ponadto, znajduje się tam także odbiornik echa akustycznego, który powraca po odbiciu się od warstwy badanych narządów. Wybrany fragment ciała, który poddawany jest diagnostyce, pokrywany jest specjalnym żelem, dzięki temu o wiele łatwiej przewodzi on impulsy.

Ultrasonografia bazuje przede wszystkim na falach akustycznych o stosunkowo dużej częstotliwości. Co ciekawe, ludzkie ucho nie jest w stanie ich usłyszeć, jednak one mają zdolność przenikania komórek organizmu.

Wskazania do badania USG

Głównym wskazaniem wykonania badania USG jest konieczność przeprowadzenia dogłębnej diagnostyki chorobowej. Lekarz najczęściej zleca ultrasonografię pacjentom, u których istnieje podejrzenie wystąpienia zmian chorobowych lub urazów. Badanie to przeprowadza się również w celu sprawdzenia postępów konkretnego leczenia. Dzięki temu lekarz jest w stanie podjąć odpowiednią decyzję, czy należy wdrożyć dalsze leczenie, czy wystarczy skupić się na profilaktyce.

Co więcej, badanie USG jest jednym z podstawowych, jakie muszą regularnie wykonywać kobiety w ciąży. Dzięki nim ginekolog jest w stanie sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo, a także jakiej płci jest maluch.

Rodzaje USG

Poniżej przedstawiamy wybrane rodzaje USG.

  • USG jamy brzusznej – jest to jedno z popularniejszych badań USG. Pozwala na ocenienie narządów wewnętrznych, takich jak macica, trzustka, nerka, śledziona, wątroba, pęcherz, gruczoł krokowy, itp. Wskazaniem do badania jest przedłużający się ból brzucha oraz wyczuwalne zgrubienia podczas badania palpacyjnego, a także wymioty czy biegunka.
  • USG piersi – badanie pozwala wykryć wszelkie zmiany, które nie są wyczuwalne podczas wykonywania badania palpacyjnego. Po ukończeniu 30. roku życia każda kobieta powinna wykonywać USG piersi profilaktycznie, przynajmniej raz w roku.
  • USG stawu biodrowego – jest to nieinwazyjne badanie pozwalające wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie mięśni, ścięgien oraz okolicznych naczyń krwionośnych i nerwów. USG stawu biodrowego przeprowadza się najczęściej tuż po przebytych urazach i w momencie pojawienia się u pacjenta dolegliwości bólowych. Bardzo często USG to stanowi badanie pomocnicze do diagnostyki RTG.
  • USG ortopedyczne – przeprowadza się go w kierunku wykrycia wszelkich nieprawidłowości pojawiających się w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. USG pozwala na zbadanie tkanek miękkich, powierzchni stawowych i na obejrzenie wolnych ciał w jamach stawowych. Dzięki temu badaniu można określić charakter zmian.

Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas – badania ultrasonograficzne

W Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas przeprowadzamy skuteczne i rzetelne badania ultrasonograficzne, między innymi piersi, stawu biodrowego, jamy brzusznej, ortopedyczne, bioderek niemowlęcych, narządów powierzchniowych, tarczycy, węzłów chłonnych i wielu innych. Dysponujemy wysokojakościowym urządzeniem ultrasonograficznym, który umożliwia nam wykonanie badania na wysokim poziomie. Po otrzymaniu zapisu z USG nasi pacjenci mogą udać się na konsultacje do jednego z naszych specjalistów.

W wielu przypadkach badanie USG jest również jednym z elementów konsultacji specjalistycznej i służy pogłębieniu diagnostyki. Dzięki temu lekarze z Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas są w stanie wdrożyć odpowiednie i dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta leczenie.

Podsumowanie

Ultrasonografia jest jednym z podstawowych badań specjalistycznych, jakie wykonuje się w celu pogłębienia diagnostyki lub też sprawdzenia przebiegu leczenia. Podstawowymi wskazaniami do przeprowadzenia badania są dolegliwości bólowe lub też wyczuwalne w badaniu palpacyjnym zmiany. W Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas wykonujemy, m.in. badania USG piersi, stawu biodrowego, jamy brzusznej czy ortopedyczne. Dysponujemy wysokojakościowym sprzętem oraz zatrudniamy fachowy zespół doświadczonych lekarzy. Specjaliści przeprowadzają odpowiednie badania, stawiają diagnozy i wdrażają odpowiednie leczenie.

Leave a reply