CMS Sanitas

Choroby zakaźne to stany chorobowe, które mogą być wywołane przez różne czynniki, stanowiące zagrożenie dla zdrowia publicznego. Do czynników tych można zaliczyć między innymi: grzyby, bakterie, wirusy lub toksyny. Do przeniesienia choroby zakaźnej dochodzi wskutek kontaktu z osobą chorą, niezależnie od jej wieku. W poniższym artykule przedstawimy kilka najczęstszych chorób zakaźnych. Zachęcamy do lektury.

Choroby zakaźne – co warto wiedzieć?

Choroby zakaźne, nazywane również inaczej chorobami infekcyjnymi, są grupą schorzeń, dotykających ludzi, zwierząt, a nawet roślin. Są następstwem zakażenia ustroju czynnikiem zakaźnym. Do zakażenia może dojść wskutek kontaktu z toksynami, drobnoustrojami czy pasożytami. Choroby zakaźne zazwyczaj dosyć łatwo przenoszą się pomiędzy organizmami.

Najpopularniejsze choroby zakaźne

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych chorób zakaźnych, które dotykają zwykle dzieci, jednak niektórymi z nich mogą zakazić się również osoby dorosłe.

  • Ospa wietrzna – podstawowymi objawami ospy wietrznej są: złe samopoczucie, niewysoka gorączka, bóle głowy, a także swędząca wysypka, która pojawia się zwykle na tułowiu, ale może wystąpić również na kończynach czy twarzy. Należy zaznaczyć, że ospę leczy się zazwyczaj około 3 tygodni, jednak wirus pozostaje w organizmie człowieka już do końca życia. Wskutek obniżonej odporności może dojść do zakażenia się półpaścem, który ma dosyć ciężki przebieg i dotyka głównie osób dorosłych, które wcześniej przechodziły już ospę.
  • Angina – jest to choroba wywołana przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. Najczęściej dotyczy dzieci w wieku od trzech lat, chociaż może również rozwinąć się u osób dorosłych. Angina jest chorobą dosyć zaraźliwą. Ryzyko zakażenia się anginą od chorego członka rodziny wynosi około 25%.
  • Różyczka – popularna choroba zakaźna wieku dziecięcego. Charakteryzuje się wysoką gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych za uszami oraz na karku, a także dosyć krótko trwającą, drobniutką wysypką, o bladoróżowym zabarwieniu.
  • Świnka – objawia się bolesnym obrzękiem ślinianek, dosyć wysoką gorączką oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Najczęściej na świnkę chorują dzieci.
  • Trzydniówka – jest to nagła infekcja wirusowa, która dotyczy zwykle dzieci pomiędzy 6. a 36. miesiącem życia. Schorzenie to objawia się dosyć wysoką gorączką, dochodzącą nawet od 39 do 40 stopni. Należy natychmiast udać się do lekarza.

Choroby zakaźne skóry

Oprócz powyższych chorób zakaźnych można wyróżnić jeszcze kilka typowych schorzeń zakaźnych skóry. Należą do nich między innymi opryszczka, która wywołana jest wirusem Herpes Simplex, grzybica, brodawki czy też liszajec.

Do najpopularniejszych chorób zakaźnych można zaliczyć między innymi ospę wietrzną, półpaśca, anginę świnkę, różyczkę czy też powszechną trzydniówkę. Wiele z tych chorób zakaźnych jest typowych dla wieku dziecięcego, choć może również dotknąć osoby dorosłe. Warto pamiętać o tym, aby podejrzewając u siebie chorobę zakaźną, udać się do lekarza, który pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie. Przed wizytą u specjalisty rozsądnie jest poinformować placówkę o tym, że podejrzewa się u siebie, np. ospę wietrzną, różyczkę lub inną chorobę zakaźną. Pacjenci, udający się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobami zakaźnymi, najczęściej kierowani są do poczekalni izolującej ich od pozostałych pacjentów.

Leave a reply