CMS Sanitas

Urazy ortopedyczne mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku i prowadzonego stylu życia. Skręcenia, zwichnięcia, złamania czy też uszkodzenia tkanek miękkich – to popularne kontuzje, z którymi pacjenci zgłaszają się do ortopedów. Aby szybko powrócić do pełnej sprawności i uniknąć niechcianych powikłań, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki. Jakie? W ramach tego artykułu przygotowaliśmy dla naszych pacjentów garść porad i wskazówek, jak postępować w przypadku urazu ortopedycznego. Zachęcamy do lektury.

Czym jest uraz ortopedyczny?

Uraz ortopedyczny jest uszkodzeniem ciała związanym z układem kostno-stawowym, wywołanym przez czynniki zewnętrzne. Może nastąpić w wyniku nagłego urazu mechanicznego, przeciążenia lub długotrwałego oddziaływania nieprawidłowych sił na struktury organizmu. Do najpopularniejszych rodzajów urazów można zaliczyć złamania, skręcenia, zwichnięcia i uszkodzenie tkanek miękkich.

Urazy ortopedyczne – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy urazach ortopedycznych jest niezbędna, aby zminimalizować ryzyko dalszych uszkodzeń oraz przyspieszyć proces leczenia. Podstawowe zasady udzielania pomocy w przypadku łagodnych lub umiarkowanych urazów są ujęte w tzw. sposobie postępowania w razie wystąpienia urazów ortopedycznych, określanym akronimem PRICE(M).

  • Protection (ochrona) – zabezpieczenie kontuzjowanego miejsca przed dalszym uszkodzeniem, np. za pomocą stabilizatora.
  • Rest (odpoczynek) – unikanie obciążania kontuzjowanej części ciała.
  • Ice (chłodzenie) – aplikacja zimnych okładów, w celu zmniejszenia obrzęku i bólu.
  • Compression (ucisk) – założenie opaski uciskowej, zabandażowanie miejsca urazu, aby ograniczyć obrzęk.
  • Elevation (uniesienie) – podniesienie kończyny. W ten sposób minimalizuje się ciśnienie krwi w uszkodzonej tkance.
  • Medication (leki) – dodatkowy punkt. Przed przystąpieniem brania leków na uśmierzenie bólu, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ortopedą.

Diagnoza urazów ortopedycznych

Aby rozpocząć leczenie urazu, w pierwszej kolejności należy poddać się odpowiednim badaniom. Ciężkie kontuzje, np. złamania czy zwichnięcia, wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, w tym celu najlepiej udać się do najbliższego, szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). W przypadku wystąpienia lekkich lub umiarkowanych urazów ortopedycznych, warto umówić konsultację u jednego z ortopedów z Centrum Sanitas. Specjaliści dokładnie analizują objawy oraz historię medyczną pacjenta. Na podstawie konsultacji kierują na odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak RTG, tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. RTG pozwala na ocenę złamań i uszkodzeń kości, tomografia komputerowa dostarcza szczegółowych informacji na temat struktur wewnętrznych, a rezonans magnetyczny umożliwia ocenę stanu tkanek miękkich. W Centrum Sanitas prowadzimy również pracownię USG, dzięki czemu pacjenci mogą udać się na badanie ultrasonograficzne ścięgien, mięśni, stawów czy narządów. 

Leczenie urazów ortopedycznych

W trakcie leczenia urazów ortopedycznych stosuje się różne metody, np.:

  • unieruchamia się kończynę,
  • stosuje się leki przeciwzapalne na receptę,
  • przeprowadza się zabiegi z zakresu fizjoterapii.

W przypadku poważniejszych urazów konieczne może być leczenie chirurgiczne, operacyjne.

Centrum Sanitas przeprowadzamy dwa rodzaje zabiegów, które mogą zostać wykonane w przypadku niektórych urazów ortopedycznych. Pierwszym z nich jest podanie dostawowo leku Diprophos. Jest to preparat o działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym, często stosowany w leczeniu ostrych stanów zapalnych stawów, takich jak zapalenie ścięgien. Drugim rodzajem zabiegu jest iniekcja PRP osocza bogatopłytkowego, której celem jest regeneracja i przyspieszenie procesu gojenia. Stosuje się ją m.in. w leczeniu uszkodzeń ścięgien, więzadeł, mięśni oraz stawów, szczególnie w przypadku stanów zapalnych, urazów.

Podsumowanie

Skuteczna i szybka reakcja na uraz ortopedyczny pozwala zapobiegnąć poważniejszym powikłaniom oraz umożliwia szybszy powrót do zdrowia. Dzięki zastosowaniu pierwszej pomocy i wdrożeniu zasady PRICE(M), pacjent może zminimalizować ryzyko powikłań i przyspieszyć proces regeneracji. Ortopedzi w Centrum Sanitas przeprowadzają konsultację, diagnostykę, w razie potrzeby zlecają odpowiednie, dalsze badania i wdrażają konkretne leczenie. Przeprowadzane zabiegi: podanie leku Diprophos dostawowo czy też iniekcja PRP osocza bogatopłytkowego, wspomagają regenerację tkanek i leczenie urazów ortopedycznych.

Leave a reply