CMS Sanitas

Jedną z coraz powszechniejszych chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca. Chorują na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Specjalistą, zajmującym diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy, a także innych chorób metabolicznych, jest diabetolog. Na czym dokładnie polega praca lekarza-diabetologa? Kiedy warto zgłosić się do gabinetu? Zachęcamy do lektury.

Diabetolog – kim jest?

Diabetolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, typu drugiego oraz innymi, rzadkimi formami cukrzycy. Specjalista ten leczy również pacjentów z zespołem metabolicznym. W medycynie w ten sposób określa się współistnienie różnych czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, na przykład miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu czy też choroby wieńcowej. Objawami, które wskazują na występowanie zespołu metabolicznego są między innymi: nadciśnienie tętnicze, otyłość brzuszna, dyslipidemia.

Diabetolog przeprowadza także badania diagnostyczne, na przykład sprawdza poziom cukru we krwi, glikowanej hemoglobiny lub lipidów. Na podstawie otrzymanych wyników specjalista opracowuje indywidualny plan leczenia. Obejmuje on nie tylko konieczność stosowania odpowiednich leków, ale także wdrożenia konkretnych zmian w diecie. W indywidualnym planie ujęty jest również rodzaj aktywności fizycznej oraz częstotliwość wykonywania ćwiczeń.

Kiedy zgłosić się do diabetologa?

Do gabinetu diabetologicznego należy zgłosić się wtedy, gdy wyniki morfologii wskazują nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Ponadto, pacjenci, którzy zmagają się z poniższymi objawami, również powinni jak najszybciej umówić się na konsultację do specjalisty:

  • częste i bolesne oddawanie moczu,
  • wzmożone pragnienie,
  • znaczna utrata masy ciała, niespowodowana restrykcyjną dietą,
  • niewyraźne widzenie i dezorientacja w terenie,
  • wahania nastroju, irytacja,
  • trudno gojące się rany,
  • częste infekcje skóry.

Leczenie u diabetologa – jak wygląda?

Do diabetologa najczęściej kierowani są pacjenci, będący na konsultacji u od innego specjalisty, np. kardiologa, który po analizie wyników badań lub też charakterystycznych symptomów, zaczyna podejrzewać, że cukrzyca może być chorobą współistniejącą.

Podstawą diagnozy diabetologicznej jest monitorowanie poziomu glikemii, czyli obecności glukozy we krwi. Wszyscy chorzy, którzy cierpią na cukrzycę, są zobowiązani do wykonywania regularnych pomiarów glukozy i systematycznego zapisywania wyników, a także przedstawiania ich swojemu diabetologowi. Na podstawie prowadzonego dziennika i zgromadzonych danych diabetolog jest w stanie podjąć decyzję o doborze i formie insulinoterapii.

Diabetolog jest specjalistą, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy oraz chorób metabolicznych, które są związane z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Jego praca polega na przeprowadzeniu konsultacji z pacjentem, a następnie na skierowaniu go na konkretne badania. Dzięki otrzymanym wynikom specjalista jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie, które każdorazowo musi zostać indywidualnie dostosowane do pacjenta. Do specjalisty należy zgłosić się, gdy poziom cukru we krwi przekroczy dozwoloną normę. Wizytę muszą umówić również pacjenci, którzy zmagają się ze specyficznymi objawami, takimi jak zmęczenie, znaczna utrata masy ciała czy też zaburzenia widzenia.

Leave a reply