CMS Sanitas

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, która pozwala utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. Nie ma nic niepokojącego w tym, gdy pocimy się podczas aktywności fizycznej czy też w trakcie upałów. W momencie, kiedy nasz organizm zaczyna pocić się bez wyraźnej przyczyny, wtedy mówi się o zjawisku nadpotliwości. Jakie są przyczyny tej przypadłości i w jaki sposób sobie z nią radzić? Zapraszamy do lektury.

Nadpotliwość – co to jest?

Z nadmierną potliwością zmaga się nawet do 3% populacji. Zjawisko to nazywane jest hiperhydrozą i jest związane z wydzielaniem znacznie większej ilości potu, niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej termoregulacji ciała. Przyczyną jest wzmożona praca gruczołów potowych. Problem ten dotyczy zazwyczaj pach, rąk, stóp, twarzy lub pleców. Niestety, nadpotliwość wpływa w negatywny sposób na codzienne funkcjonowanie, znacznie pogarszając komfort życia.

Przyczyny nadpotliwości

Hiperhydrozę można podzielić na dwie grupy, czyli pierwotną oraz wtórną. Nadpotliwość pierwotna jest związana z uwarunkowaniami genetycznymi, natomiast wtórna ma zwykle podłoże chorobotwórcze i może być spowodowana:

  • infekcjami o charakterze przewlekłym – gruźlica, bruceloza (chorobie towarzyszą nocne poty)
  • chorobami metabolicznymi – cukrzyca
  • chorobami o podłożu hormonalnym – nadczynność tarczycy
  • zawałem serca
  • nowotworami układu chłonnego – białaczka, ziarnica, chłoniak
  • chorobą Parkinsona
  • menopauzą
  • otyłością

Nadpotliwość może również pojawić się w sytuacjach silnego stresu. Pacjenci skarżą się najczęściej na nadmierne pocenie się rąk lub stóp.

Nadpotliwość – jak leczyć?

W przypadku nadpotliwości wtórnej należy wyeliminować jej przyczynę, czyli rozpocząć leczenie danego schorzenia. Nadpotliwość pierwotną czy też wywołaną czynnikami stresowymi można wyeliminować, podejmując odpowiednią terapię.

Do leczenia nadpotliwości wykorzystuje się także, między innymi:

  • preparaty wykorzystywane do aplikowania bezpośrednio na skórę (płyny, maści, kremy dermatologiczne), eliminujące nadpotliwość
  • ostrzykiwanie dłoni, stóp, dołów pachowych toksyną botulinową – zabieg ten pozwala na blokadę nerwów odpowiadających za nadmierne wydzielanie potu
  • chirurgiczny zabieg usunięcia gruczołów potowych lub też zabieg liposukcji pocącej się okolicy
  • terapię mikrofalami
  • jonoforezę

Należy pamiętać, że o odpowiednim leczeniu decyduje lekarz-dermatolog. Istnieje 4-stopniowa skala HDSS, która określa stopień nadpotliwości, gdzie numer 1 dotyczy potliwości, która jest przez pacjenta do zaakceptowania, a 4 stopień jest równy nadpotliwości, która znacznie utrudnia czy wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Dzięki niej można odpowiednio sklasyfikować pacjenta i tym samym wdrożyć konkretne leczenie. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach wystarczy zacząć stosować odpowiednie preparaty dermatologiczne, które pomogą uporać się z problemem.

Nadpotliwość (hiperhydroza) jest problematyczną dolegliwością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Można rozróżnić hiperhydrozę wtórną, spowodowaną konkretnym schorzeniem oraz pierwotną, wywołaną, np. czynnikami genetycznymi. Aby zaradzić zjawisku nadpotliwości, należy wyleczyć pierwotne schorzenie lub też udać się do specjalisty dermatologa, który wdroży odpowiednią i dopasowaną do przyczyny terapię.

Leave a reply