Każda z osób, niezależnie od wieku, która zaobserwowała u siebie niepokojące zmiany skórne lub też od dłuższego czasu zmaga się z trądzikiem, egzemą, powinna zgłosić się do sprawdzonego dermatologa. Jest to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób skóry, włosów, a także paznokci. Co można powiedzieć jeszcze o dermatologu? Jakie choroby leczy? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Dermatolog – kim jest?
Dermatolog to specjalista od chorób skóry. Wielu dermatologów bierze również udział przy tworzeniu składu kosmetyków do twarzy i ciała, które popularnie nazywa się dermokosmetykami. Są to produkty, które zawierają więcej składników aktywnych oraz ekstraktów z roślin niż tradycyjne kremy i balsamy.
Co więcej, dermatolog może również zajmować się leczeniem schorzeń ogólnoustrojowych, których objawy są widoczne na skórze.
Jak wygląda wizyta u dermatologa?
Wizyta w gabinecie dermatologa rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego. Specjalista dopytuje pacjenta, kiedy zauważył na swoim ciele zmiany skórne, czy ich wygląd jest taki sam, czy jednak zmienił się na przestrzeni tygodni lub miesięcy. Następnie, dermatolog przechodzi do badania. Najpierw ogląda zmianę lub zmiany gołym okiem, a następnie bada skórę przy wykorzystaniu dermatoskopu. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie powiększające z wbudowaną lampką.
Gdy specjalista podejrzewa, że zmiany skórne mogą mieć podłoże grzybicze, zaleca badanie mikrobiologiczne, w przypadku podejrzenia zakażenia bakteriami, wysyła na wykonanie wymazu. Podejrzane zmiany barwnikowe podlegają zwykle chirurgicznemu wycięciu i zostają wysłane do badania histopatologicznego. W takiej sytuacji dermatolog wystawia pacjentowi skierowanie na zabieg.
Dermatolog może również wysłać pacjenta na szczegółowe badania krwi, zlecić zrobienie testów alergicznych czy też zalecić stosowanie odpowiednich kremów, maści, żeli oraz antybiotyków.
Jakie choroby leczy dermatolog?
Poniżej przedstawiamy wybrane choroby, jakie leczy specjalista dermatolog:
- problemy z cerą, np. trądzik,
- łojotokowe zapalenie skóry, AZS, łuszczyca,
- bielactwo,
- wszawica,
- świerzb,
- wypadanie włosów,
- egzemy,
- łupież,
- różne postacie opryszczki,
- zmiany skórne, barwnikowe,
- rumień,
- ostuda,
- kurzajki,
- nowotwory skóry,
- grzybice skóry głowy, ciała, paznokci.
Dermatolog – metody leczenia
Leczenie dermatologiczne może przebiegać wielotorowo. Specjalista przepisuje odpowiednie leki na receptę, maści, kremy, wystawia skierowanie na zabieg chirurgiczny lub też zabieg laserowy, podpowiada, w jaki sposób zmienić pielęgnację skóry, aby poprawić jej wygląd i pozbyć się, np. nieestetycznych plam czy przebarwień.
Dermatolog jest specjalistą, który zajmuje się profilaktyką, badaniem i leczeniem zmian skórnych o różnym podłożu, między innymi zmian alergicznych, autoimmunologicznych czy zmian nowotworowych. Wizyta u dermatologa rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem, następnie specjalista analizuje dotychczasowe wyniki badań oraz wdraża odpowiednie leczenie, np. farmakologiczne lub też kieruje na zabieg chirurgiczny czy laserowy. Nie należy lekceważyć zmian skórnych. W przypadku gdy pieprzyki lub brodawki zmieniły swój kształt lub zabarwienie, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Leave a reply